Pravi med
Med se sastoji od različitih šećera, pretežno fruktoze i glukoze i drugih supstanci kao što su organske kiseline, enzimi i čvrste čestice koje dospevaju u med za vreme njegovog nastajanja. Med može da bude tečne ili viskozne konzistencije, delimično ili potpuno kristalisan, a boja meda može da varira od svetložute do tamnobraon.
Miris i ukus meda variraju u zavisnosti od vrste biljaka od kojih potiče. Na našem podneblju najčešći su: cvetni, livadski, šumski,
bagremov,
lipov, suncokretov, lucerka.
Sirovi prirodni med je onaj koji se dobija ceđenjem meda iz ramova-saća korišćenjem vrcaljke koja ekstrahuje med delovanjem centrifugalne sile. On nije filtriran, niti pasterizovan.
Ali, čime to med utiče na zdravlje i imunitet organizma? Sirov prirodni med sadrži 22 amino-kiseline, 27 minerala (gvožđe, cink, kalcijum, magnezijum, selen…), 4 vitamina (B6, tiamin, riboflavin i niacin) i veliki broj enzima. Jedna supena kašika meda sadrži oko 64kcal., 17,3g šećera i 0g masti, vlakna, proteine.
Značaj minerala i vitamina koji su sadržani u pravom sirovom medu nesporan je u jačanju imunog odgovora, ali bilo čiji imunitet ne stvara se odjednom, on se gradi postepeno i dugoročno. Zato, ako do sada nismo, sada je krajnje vreme da počnemo da se ponašamo skladno tome. I imajmo svi u vidu, zdrava ishrana, unos vitamina i minerala, redovno uzimanje meda daće rezultat, ali potpuni zdrav efekat na naš organizam, možemo postići samo ukoliko to kombinujemo sa zdravim načinom razmišljanja i redovnim vežbanjem i fizičkim aktivnostima.